Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

České Vánoce stále žijí, ale zvyků ubývá

I když Češi nejsou silně věřící, na rozdíl třeba od sousedních Slováků či Poláků, Vánoce jsou i pro ně silnou tradicí. Některé zvyky, například půst, ocení i náš celoročním přejídáním zatížený organismus. Vánoce jsou jednou z největších oslav pro křesťany, ale slaví se po celém světě. Ačkoli způsob oslav se liší, duch Vánoc zůstává všude stejný.

Večeře na Štědrý den by měla mít devět chodů

Česká štědrovečerní večeře je spojena s velkým počtem různých zvyků a pověr, ale jen málo z nich Češi stále dodržují. Problém je v tom, že by se musely všechny skutečně dodržet. Večeře by se například neměla podávat, dokud nevyjde na obloze první hvězda, u stolu by mělo být prostřeno pro sudý počet osob (liché číslo přináší smůlu nebo smrt), nohy od stolu by měly být svázané lanem, které má ochránit dům před zloději a lupiči, nikdo by neměl sedět zády ke dveřím a vánoční večeře by se měla skládat z devíti chodů, včetně polévky, chleba s medem, kapra a bramborového salátu. Podávat by se neměl žádný alkohol (tedy ani pivo). Jen těžko splnitelné, že?

Jak jedli naši předci? Střídmě a zdravě

Přestože tradice říká něco o devíti chodech při štědrovečerním hodování, naši předci hodovali zdravěji než my, přestože máme třeba jen tři chody. Kapr a bramborový salát (bez majonézy) jistě našemu zdraví neuškodí, stejně tak houby (tradiční kuba připravený ze sušených hub, krup, česneku, cibule a koření je jistě zdravější variantou než smažené řízky či vinné klobásy). Stejně tak dostatek jablíček na stole, která se jedla spolu s vánočkou jako zákusek. Řezání jablka je dalším zvykem, který ve spoustě rodin přetrvává – najdete-li jádro ve tvaru hvězdy, znamená to, že celá rodina bude další rok šťastná. Jistě není na škodu se tímto jídelníčkem inspirovat, nejen kvůli zdraví svého srdce.

Rybí šupinky a další skomírající zvyky

Před vánoční večeří byste měli umístit rybí šupinky pod talíře nebo pod ubrus – podle tradice vám tento akt zajistí bohatství po celý rok. Máte-li v rodině neprovdanou dívku, pak možná na Štědrý večer házíte botou za hlavu směrem ke dveřím (pokud směřují špičky ke dveřím, dívka se do roka vdá). Dalším vánočním zvykem je štědrovečerní půst – kdo se postí celý den až do slavnostní večeře, uvidí zlaté prasátko. Půst je vánočním zvykem v mnoha zemích, například v Itálii, kde jej dodržují opravdu všichni. Možná bychom si měli vzít příklad a pro udržení tradice a také pro udržení zdravého srdce se alespoň na Štědrý den postit.

(aši)

Zdroj:
http://www.myczechrepublic.com/czech_culture/czech_holidays/christmas_superstitions.html
http://www.theholidayspot.com/christmas/worldxmas/


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ