Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Čajem a kávou proti vysokému tlaku

Káva a čaj vedou celosvětové žebříčky oblíbenosti teplých nápojů. Ze statistik vyplývá, že jen v České republice připadají na každého obyvatele ročně 2–3 kilogramy zrnkové kávy a 0,2–0,5 kilogramu čaje. Představuje to zhruba 400 šálků nápoje ze zrnkové kávy a 260 šálků čaje na osobu. K pití kávy se hlásí více než 75 procent populace, čaj konzumuje téměř 90 procent obyvatel naší republiky.

Boření mýtů

K rozšířeným mýtům patří tvrzení, že pití kávy je rizikovým faktorem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Její nejznámější složka, kofein, skutečně stimuluje oběhový systém, zrychluje činnost srdce a může krátkodobě zvýšit krevní tlak. Vědecké studie posledních let však jednoznačně prokázaly, že běžná „společenská“ konzumace kávy a čaje však srdci neškodí, a nemusí si ji proto odpírat ani pacienti s vysokým tlakem nebo srdečním onemocněním.

Prospěšné nápoje

Na posledním setkání Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH) byly prezentovány výsledky francouzské studie, která přinesla milovníkům horkých pochutin další dobrou zprávu: pití kávy a čaje je spojeno s malým, ale statisticky významným poklesem krevního tlaku a srdeční frekvence.

Vědci zpětně zkoumali údaje více než 176 tisíc pacientů ve věku od 16 do 95 let. Podle odpovědí v dotazníku byl tento soubor rozdělen do tří skupin – zapřisáhlí nepijáci kávy a čaje, pijáci do 4 šálků denně a konzumenti více než 4 šálků kávy nebo čaje denně.

Mezi účastníky studie bylo samozřejmě možné najít výrazné rozdíly. Pijáci kávy byli častěji muži, ženy si naopak více oblíbily čaj. Konzumace kávy byla také častěji spojena se spotřebou tabáku a vyššími hladinami cholesterolu. Konzumenti čaje vykazovali naopak nižší hladinu krevních tuků. I po zohlednění těchto rozdílů a dalších faktorů se však ukázalo, že konzumace kávy a čaje ovlivňuje krevní tlak a srdeční frekvenci příznivě.

Nejen kofein

Káva a čaj obsahují celou řadu přírodních látek. Francouzští lékaři se domnívají, že za příznivé působení těchto nápojů na krevní tlak a srdeční frekvenci odpovídají flavonoidy. Tyto látky, kromě dalších svých předností, působí jako tzv. vazorelaxancia, udržující pružnost tepen a usnadňující jejich rozšíření.

Problematika působení kávy a čaje, resp. kofeinových nápojů, na srdce a oběhový systém je však mnohem složitější. Poslední výzkumy ukazují, že významnou úlohu hraje i genetická výbava konkrétního jedince a v ní naprogramovaná schopnost metabolizovat kofein. Na úplné rozkrytí si budeme muset ještě počkat. Stejně jako v jiných situacích, i tady platí známé doporučení: všeho s mírou. Dobrou chuť a vychutnejte si svoji ranní kávu nebo čaj.

Zdroje:
www.medscape.com/viewarticle/806516
www.chartsbin.com
Český statistický úřad, Analýza spotřeby potravin v roce 2010, www.czso.cz

(raf)


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ