Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Antistresové desatero nejen pro vaše srdce

Srdce je naším tělesným „motorem“. Když je v klidu, přečerpá za jednu minutu přibližně pět litrů krve. Při zátěži se ale jeho výkon prudce zvyšuje: na dvacet i více litrů přečerpaných za minutu. Toto celoživotní „hrdinství“ bychom srdci měli soustavně oplácet. Naše protistresové desatero prozradí jak na to:
 1. Zkuste co nejvíce myslet pozitivně.
  Na všem se dá najít i pozitivní stránka aneb „všechno zlé je pro něco dobré“.

 2. Mějte někoho rádi.
  Rozdávat a přijímat lásku je velké umění. Nezapomínejte proto na svoji rodinu a okruh přátel.

 3. Dělejte věci, které vás baví.
  Není moudré přestat se kvůli pracovnímu shonu věnovat svým koníčkům a oblíbeným činnostem. Myslet na sebe ještě neznamená sobectví.

 4. Odpočívejte.
  A kdo to neumí, nikdy není pozdě, aby se to naučil. Nezapomínejte na relaxaci a hlavně dostatek spánku. Workholik nikdy nemůže být dlouhodobě výkonný.

 5. Buďte v pohodě.
  Pokud budete spokojení se svým životem, bude to na vás vidět. Úsměv a duševní klid jsou nakažlivé a přenesou se i na vaše okolí.

 6. Žijte aktivně.
  Pravidelný pohyb by měl být pevnou součástí vašeho života. A nemusí jít zrovna o vrcholový sport nebo přebory v posilovně, stačí dlouhá procházka, svižná chůze či jízda na kole. Někdo řeší svůj pohybový režim pořízením pejska a ten vám vynaložené úsilí vynahradí také svou oddanou láskou.

 7. Zdravě a chutně jezte.
  Tělo a srdce obzvlášť si přece nezaslouží nezdravou stravu, srdce je naším celoživotním věrným služebníkem.

 8. Nekuřte.
  Tím, že nekouříte nebo s kouřením přestanete, pomáháte svému srdci, aby zůstalo zdravé.

 9. Udržujte si přiměřenou hmotnost.
  Pokud se bude vaše tělo cítit dobře, budete se cítit dobře i vy. Pravidelná pestrá a vyvážená strava a dostatek pohybu vám pomohou udržet si optimální hmotnost a srdci se bude lehčeji pracovat.

 10. Opatrujte zdraví svého srdce, aby dlouho zdravé zůstalo.
  Aby mohlo být srdce šťastné, musí být zdravé! Zajímejte se o zdravotní rizika, která ohrožují vaše srdce, a pokuste se jich co nejvíce preventivně odstraňovat. Dopřejte svému srdci denně třeba deci červeného vína (kvůli obsahu látky resveratrol) a to vám zaručí dobré a ochranné účinky nejen pro srdce, ale i pro cévy.

V naší republice jsou onemocnění srdce a cév nepřítelem číslo jedna – ročně na jejich důsledky zemře více než 50 tisíc lidí, tedy 4 200 lidí každý měsíc. To je jeden člověk každých 10 minut.

Když se pokusíte co nejvíce z desatera v průběhu roku 2009 uvést do své denní praxe, srdce se vám odvděčí lepším výkonem a vyšší životností. Zkuste na ně myslet a chovat se v jeho prospěch. Ať nemusí jít do „servisu“ častěji než váš vůz v garáži.

(jnl)

Zdroj: http://www.flora.cz


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ