Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Transkatetrovou implantaci aortální chlopně by měla provádět jen centra s velkým objemem léčených pacientů

Zařadit transkatetrovou náhradu aortální chlopně do svého programu si můžou dovolit jen kardiologická centra, která ročně léčí 150–170 pacientů se symptomatickou aortální stenózou. Vyplývá to z výsledků americké studie publikované v říjnu 2012, která ukázala, že kandidátem na TAVR je pouze 18 % pacientů se středně závažnou až závažnou aortální stenózou.
Odborné společnosti doporučují provádět TAVR pouze na pracovištích, kde je ročně touto metodou léčeno 20–24 případů aortální stenózy. Kandidáti na TAVR jsou pacienti se středně těžkou až těžkou symptomatickou aortální stenózou indikovaní k nechirurgickému řešení, kteří nesplňují vyřazovací kritéria PARTNER-B. Odborníci z kardiovaskulární kliniky Lékařské fakulty v Jacksonville na americké Floridě se pokusili určit celkový objem pacientů s aortální stenózou, které musí pracoviště ročně léčit, aby splňovalo kritéria pro provádění TAVR.

V echokardiografické databázi autoři vyhledali 833 pacientů s aortální stenózou vyšetřených během 3 let. Symptomatickou aortální stenózou trpělo 133 pacientů (16 %). Z nich 38 % bylo kandidátem na nechirurgické řešení. Podle kritérií PARTNERS-B bylo možné provést TAVR pouze u 14 % pacientů.

Podíl pacientů, u kterých je vhodné provádět TAVR, je podle výsledků této studie relativně malý. Aby kardiologické pracoviště mohlo ročně provést náhradu aortální chlopně touto metodou u 20–24 pacientů, musí být celkový počet léčených pacientů s aortální stenózou na tomto pracovišti 150–170. Zdá se, že tato metoda bude rezervována pro velká spádová kardiochirurgická centra.

(zza)

Zdroj: Babcock M. J., Lavine S., Strom J. A., et al. Candidates for transcatheter aortic valve replacement (TAVR): Fitting the PARTNERS criteria. Catheter Cardiovasc Interv. 2012 Oct 16; doi: 10.1002/ccd.24706. [Epub ahead of print]