Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Transapikální kardioskopie na bijícím srdci

V americké Atlantě s úspěchem vyzkoušeli novou metodu vizualizace srdečních struktur pomocí nového systému transapikální kardioskopie na bijícím prasečím srdci.

S rozšiřujícím se používáním transkatetrových metod při složitých zákrocích na srdci narůstá zájem o endoskopické metody umožňující zobrazení intrakardiálních struktur. Američtí vědci experimentálně vyzkoušeli nový kardioskop, na jehož konci je umístěna miniaturní kamera zakrytá oblým zakončením z plexiskla, která umožňuje vizualizaci tkání nacházejících se před endoskopem. Obraz z kamery je přenášen na monitor, podle kterého může operatér upravovat polohu přístroje.

Jako in vivo model bylo použito 5 prasat, u nichž byla v celkové anestezii provedena střední sternotomie (v 1 případě minitorakotomie) s 11mm transapikálním přístupem do levostranných dutin bijícího srdce. Nejprve byly vizualizovány papilární svaly a jednotlivé části mitrální chlopně, poté byl konec kardioskopu přesunut do levé síně a byla zobrazena ústí plicních žil a levé ouško. Následně byla kamera přesunuta do levé komory a byla zobrazena komorová část aortální chlopně. Za přímé vizualizace byla kamera zasunuta do vzestupné části aorty se zobrazením pravé a levé koronární tepny. Během vizualizace byl cestou postranního portu zaveden katetr pro ověření polohy cípů aortální chlopně. Endoskop byl vytažen a transapikální incize byla uzavřena.

U prasat nedošlo během zákroku k významnému poklesu krevního tlaku ani změně srdeční frekvence. Krevní ztráta byla minimální.

Transapikální kardioskopie by se mohla stát novou metodou umožňující přesnou vizualizaci intrakardiálních struktur na bijícím srdci bez použití mimotělního oběhu, která by mohla usnadnit minimálně invazivní zákroky na chlopních nebo vzestupné aortě bez radiační zátěže.

(zza)

Zdroj: Padala M., Jimenez J. H., Yoganathan A. P., et al. Transapical beating heart cardioscopy techniuque for off-pump visualization of heart valves. J Thorac Cardiovasc surf. 2012 Jul; 144 (1): 231 0234. Epub 2012 Feb 15.