Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Tkáňové inženýrství a náhrady srdečních chlopní

Britští vědci nedávno publikovali článek, ve kterém shrnuli dosavadní poznatky o náhradách srdečních chlopní vytvořených pomocí tkáňového inženýrství. Zdá se, že v současné době je to jediná technologie, která má potenciál vytvořit tkáň analogickou skutečné lidské srdeční chlopni, která bude mít delší životnost a méně nežádoucích účinků než současné alternativy.

Pacientů indikovaných k náhradě srdeční chlopně stále přibývá a počet implantovaných chlopní bude v budoucnu dále narůstat. Aktuálně dostupné mechanické a biologické náhrady významně prodlužují život těchto pacientů, ale nesou s sebou riziko komplikací: mechanické chlopně mohou vést ke krvácení a tromboembolii, biologické chlopně mají sklon k fibrotizaci, kalcifikaci, degeneraci a imunologickým komplikacím.

Novou rodící se možností, jak vytvořit zcela funkční srdeční chlopeň, je tkáňové inženýrství. Nejprve je třeba vhodný nosič osadit pečlivě vybranými buňkami. Tyto buňky se poté kultivují v podmínkách napodobujících přirozené prostředí, ve kterém se vyskytuje normální lidská srdeční chlopeň. Jako nosiče se používají dnes již trojrozměrné biologické, syntetické a semisyntetické materiály, které umožňují růst a diferenciaci buněk a jsou biodegradovatelné. Pro osazení nosičů in vitro se používají kmenové buňky různých zdrojů (autologní, alogenní a heterologní): mezenchymální kmenové buňky, fibroblasty, myofibroblasty a kmenové buňky z pupečníkové krve. Další alternativou je implantace samotného nosiče, který se osazuje in vivo cirkulujícími endoteliálními progenitorovými buňkami nebo primitivními cirkulujícími buňkami z krve pacienta.

Tkáňové inženýrství má před sebou ještě dlouhou cestu, ale v budoucnu může nabídnout světu náhrady srdečních chlopní, které přinesou revoluční možnosti v kardiochirurgii.

(zza)

Zdroj: Rippel R. A., Ghanbari H., Seifalian A. M. Tissue-Engineered Heart Valve: Future of Cardiac Surgery. World J Surg. 2012 Mar 7. [Epub ahead of print]