Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Srdeční herniace a plicní torze po transplantaci srdce a plic

Současná transplantace srdce a plic patří mezi velmi náročné operační zákroky a může se u ní vyskytovat celá řada komplikací. Jeden takový případ popsali i britští vědci v odborném medicínském periodiku Interactive cardiovascular and thoracic surgery.

Když přijdou komplikace

Britští lékaři z Univerzitní nemocnice v Birminghamu popsali případ pětačtyřicetiletého muže, u kterého byla dva měsíce před vznikem obtíží provedena transplantace srdce a plic. Důvodem pro transplantaci byla ischemická kardiomyopatie s ireverzibilním poškozením plicní tkáně z důvodu plicní hypertenze. Operační technika transplantace byla standardní, pacientovi byla odebrána zadní část perikardu. Osmnáctý den po transplantaci byl pacient propuštěn do domácího ošetření. Echokardiografie provedená při propuštění ukázala dobrou funkci obou komor, ejekční frakce levé komory byla větší než 60 %. Podobně dobré výsledky vykázala i propouštěcí spirometrie.

Chronická herniace bez příznaků

Dva měsíce po propuštění ale už bylo vše jinak. Pacient špatně snášel zátěž, přesto jak spirometrie, tak i bronchoskopie a bronchiální i transendomyokardiální biopsie byly v normě. Zcela normální byly i hodnoty krevního tlaku. Rentgenový snímek hrudníku pak prokázal srdeční herniaci dozadu a doleva přes zadní perikardiální okno vytvořené během transplantace. To mělo za následek i sekundární torzi levé plíce. Torze plíce způsobila mírné funkční zúžení levé plicní tepny, které se podařilo prokázat díky vyšetření pomocí CT plicní angiografie.

Zajímavé na popsané kazuistice bylo, že srdeční herniace se obvykle vyskytuje zejména v krátkém pooperačním období a způsobuje závažné hemodynamické obtíže. U popsaného pacienta však herniace srdce ani torze plic nedošla až do chronické fáze, aniž by mu způsobila závažné zdravotní důsledky.

(kam)

Zdroj: Holloway B. et al.: Cardiac herniation and lung torsion following heart and lung transplantation, Interact Cardiovasc Thorac Surg. Publikováno on-line před tiskem 31. března 2010.