Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Pacienti po transplantaci srdce mohou zvýšit svoji fyzickou kondici a provádět namáhavá cvičení

Výkonnost kardiovaskulárního a respiračního systému u pacientů po transplantaci srdce je zhruba o 30 až 50 procent nižší než u stejně starých zdravých vrstevníků. Z toho plyne, že je u těchto pacientů velmi důležité cvičit. V nedávné studii provedené na fakultě rehabilitačního lékařství kanadské University of Alberta v Edmontonu se zjistilo, že pacienti po transplantaci srdce mohou cvičením zvýšit svoji celkovou tělesnou kondici.

M. Haykowsky a jeho spolupracovníci provedli doposud největší randomizovanou intervenční studii zaměřenou na fyzické cvičení u pacientů s transplantovaným srdcem a výsledky zveřejnili v dubnovém vydání časopisu American Journal of Transplantation. Do studie bylo zahrnuto 43 účastníků, z toho 22 pacientů absolvovalo 12týdenní aerobní a silový trénink a 21 pacientů posloužilo jako kontrolní skupina.

U transplantovaných pacientů, kteří cvičili, došlo ke zlepšení výkonnosti kardiovaskulárního a respiračního systému (měřena hodnota VO2 max.), nárůstu svalové hmoty a zvýšení svalové síly. Naproti tomu neměl aerobní a silový trénink u pacientů po transplantaci srdce vliv na systolickou funkci levé komory ani na pružnost periferních tepen (měřena schopnost vazodilatace u brachiální arterie).

Na konci studie se prokázalo, že i pacienti s dlouhodobě transplantovaným srdcem mohou zvýšit svoji trénovanost. Výsledky dosažené v průběhu klinické studie byly také odrazovým můstkem pro pana D. Kroeninga, který jako první pacient po transplantaci srdce dokončil triatlon Ironman. Při tomto závodu „železného muže“ je nutné uplavat 2,4 míle, ujet na kole 112 mil a uběhnout 26 mil. Odhodlanost pacienta D. Kroeninga inspirovala organizátora studie Dr. Haykowského natolik, že se rozhodl uběhnout svůj první maratón a pokračovat tak v poselství silné vůle vysloveném jedním z účastníků výzkumu.

(ptm)

Zdroj: Haykowsky M., Taylor D., Kim D., Tymchak W. Exercise training improves aerobic capacity and skeletal muscle function in heart transplant recipients. Am J Transplant 2009; 9 (4): 734–9.