Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Oprava mitrální chlopně těsně po porodu

Vrozená mitrální regurgitace je velice vzácnou srdeční vadou, která je obvykle součástí větší srdeční anomálie. U malých dětí je proto velmi žádoucí, aby byla mitrální regurgitace odstraněna co nejdříve. Jak ve své kazuistice popsali lékaři z dětské nemocnice Ospedale Infantile Regina Margherita v italském Turíně, operovat lze už jednu hodinu po porodu. Celý případ byl zveřejněn v medicínském časopise Interactive cardiovascular and thoracic surgery.

Kazuistika italských lékařů

Ve své kazuistice popsali italští lékaři případ třicetileté ženy a jejího čerstvě narozeného dítěte. Už v průběhu těhotenství se totiž pomocí echokardiografie podařila u plodu prokázat anulární dilatace s masivní regurgitací na mitrální chlopni a také funkční aortální atrézie. Dle ošetřujícího gynekologa byla velmi malá šance na přežití při spontánním porodu, a proto se lékaři rozhodli graviditu ukončit už ve 37. týdnu těhotenství pomocí císařského řezu.

Císařský řez byl proveden za asistence dětských kardiochirurgů, kteří ihned po porodu převzali dítě do své péče. Nejprve se pokusili o perkutánní atriální septostomii. Tento postup však selhal, a proto muselo být přistoupeno k radikálnímu chirurgickému řešení. Operace byla provedena pomocí mimotělního oběhu, kdy bylo srdce mimo oběh téměř 38 minut.

Během operace pak byla provedena jak levostranná atriotomie, tak i úprava mitrální chlopně pomocí stažení jednotlivých šlašinek distálním směrem. Díky tomuto zákroku se podařilo snížit průměr mitrální chlopně z 19 na 11 milimetrů. Celá operace pak byla zakončena zadní anuloplastikou a regurgitace byla kontrolována pomocí náplně chladným fyziologickým roztokem.

Stav po operaci

Během osmdesátiminutové operace se dětským kardiochirurgům podařilo odstranit mitrální regurgitaci, aniž by byla použita umělá či biologická chlopeň. Z toho důvodu se lékaři spokojili s malou zbytkovou regurgitací. Malý pacient byl z porodnice, resp. kardiochirurgického oddělení, propuštěn po 57 dnech ve velmi dobrém stavu.

Reziduální mitrální regurgitace s postupujícím věkem pacienta klesala a během následujících pěti let dítě zůstalo bez klinických obtíží a vyvíjelo se stejně jako jeho vrstevníci.

(kam)

Zdroj: Deorsola L. et al.: Rescue mitral valve repair one hour after birth., Interact Cardiovasc Thorac Surg. 2010, publikováno online před tiskem dne 13. srpna 2010.