Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Očkování proti chřipce ochrání i před infarktem

Srdeční infarkt a další onemocnění srdce patří mezi nejčastější příčiny úmrtí po celém světě. Jejich riziko klesá u lidí, kteří sportují, zdravě se stravují a nekouří. Zatím bohužel neexistuje žádné očkování, které by ochránilo každého. To se ale může brzy změnit.

Snížení rizika o 50 %

Nečekaným pomocníkem by se mohla stát vakcína proti chřipce. Již dřívější studie ukázaly, že lidé, kteří podstoupí sezónní protichřipkové očkování, mají až o polovinu nižší pravděpodobnost infarktu než jejich neočkovaní vrstevníci. Dosud ale nebyl odhalen přesný mechanismus, kterým vakcína na srdce působí. „Přestože ochranný účinek chřipkové vakcíny na srdce byl známý již delší dobu, jen málo výzkumů se věnovalo tomu, co tuto ochranu přesně způsobuje,“ říká vedoucí výzkumného týmu Veljko Veljkovic. Proto se tomuto problému rozhodl věnovat podrobněji.

Síla protilátek

Vakcína v lidském těle působí na imunitní systém, čímž aktivuje produkci protilátek. Ty pak tělo uplatní při setkání s chřipkovou infekcí. Nejnovější studie ale ukázaly, že protilátky proti některým typům chřipkového viru působí i na vlastní buňky lidského těla. Jejich kontakt s buňkou aktivuje specifické proteiny, které mají tzv. kardioprotektivní účinek, tedy ochraňují srdce. Vědci naznačují, že právě v aktivaci těchto proteinů tkví budoucnost vývoje „vakcíny“ proti srdečním onemocněním. Celkem prozkoumali 14 druhů viru a vybrali čtyři, které mají při vývoji nové vakcíny největší šanci.

Další důvod pro očkování

Očkování proti chřipce je vhodné zejména pro starší osoby či pacienty s poruchou imunity. Přesto se jedná o stále kontroverzní téma a mnoho lidí váhá, zda očkování podstoupit, či ne. „Počet lidí očkovaných proti chřipce je stále nízký i ve vyspělých zemích,“ říká Veljkovic a dodává: „My doufáme, že naše výsledky přesvědčí více lidí, aby se nechali očkovat ještě před začátkem chřipkové sezóny.“

(jez)

Zdroj: Veljko Veljkovic, Sanja Glisic, Nevena Veljkovic, Tijana Bojic, Ursula Dietrich, Vladimir R. Perovic, Alfonso Colombatti. Influenza vaccine as prevention for cardiovascular diseases: Possible molecular mechanism. Vaccine, 2014; DOI: 10.1016/j.vaccine.2014.07.007