Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Nanočástice hudbou budoucnosti v léčbě kardiovaskulárních nemocí

Nanotechnologie začíná pozvolna pronikat i do medicíny, kde se předpovídá její široké uplatnění. Vědci a inženýři, především z Kalifornské univerzity, vyvinuli nanočástici, která atakuje aterosklerotický plát. Vývoj je popsán v posledním čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Léčba pomocí této technologie je slibná pro eventuální vývoj terapie konkrétních kardiovaskulárních onemocnění souvisejících s procesem aterosklerózy. Výzkumným záměrem bylo vyvinout nanočástice, jež specificky detekují aterosklerotické pláty a cíleně je atakují. V současnosti je dokončena identifikace nejméně jednoho peptidu, který nanočástice cíleně k plátům „navádí“. Nanočástice jsou postaveny na základě micely, koloidní částice kulovitého tvaru složené z molekul založených na tucích. Micela obsahuje povrchový peptid, který se váže na povrch aterosklerotického plátu.

K otestování účinnosti nanočástic vědecký tým indukoval aterosklerotické pláty u myší vysokotukovou dietou. Posléze těmto myším injekčně aplikovali micely z nanočástic, které cirkulovaly oběhem po dobu tří hodin. Důležitým cílem bylo preferenčně atakovat aterosklerotické pláty náchylné k brzké ruptuře. V místě, kde plát přiléhá k normální tkáni cévní stěny, je největší riziko ruptury, neboť je zde stěna plátu nejtenčí. V tomto místě ale rovněž působily micely z nanočástic. Micela je schopna navázat tukové molekuly a vyvázat je tak z plátu nebo nést ve svém středu farmaka a působit přímo v jádru problému.

(ercp)

Zdroj: Peters D. et al.: Nanoparticle to treat cardiovascular disease tested. PNAS. Publikováno online 5. 6. 2009. DOI: 10.1073/pnas.0903369106