Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Masivní kalcifikace trikuspidální chlopně u myokardiální fibrózy

Pravostranné formy tvoří pouze jednu čtvrtinu ze všech případů endomyokardiálních fibróz v centrální Africe. Ve své kazuistice popsali francouzští lékaři případ 50leté pacientky s neobvyklými kalcifikacemi myokardu a endokardu pravé komory. Kazuistika byla publikována v prosinci 2010 v odborném časopise Interactive CardioVascular and Thoracic Surgery.

Kazuistika

Případ francouzských lékařů popisuje 50letou pacientku pocházející z Kamerunu, která byla v předchozím roce několikrát hospitalizována pro opakované pravostranné srdeční selhání. Z osobní anamnézy byly poměrně zajímavé několikanásobné potraty bez přítomnosti antifosfolipidového syndromu a také hypereozinofilie. Nativní snímek hrudníku prokázal dilataci pravé srdeční komory bez viditelné kalcifikace. Echokardiografie pak ukázala hyperechogenní trombus uvnitř pravé komory, takže lékaři doporučili pacientce užívat po dobu šesti měsíců warfarin.

Vzhledem k tomu, že masa ani po dlouhodobé antitrombotické terapii neustoupila, byla pacientka převezena do Francie za účelem dalšího vyšetření, kde bylo pomocí další echokardiografie zjištěno závažné rozšíření pravé síně spolu s vyklenutím mezisíňové přepážky do levé síně. Zjištěny byly také rozsáhlé kalcifikace septa a hrotu a také trikuspidální chlopně a papilárních svalů ve vtokové oblasti pravé komory, stejně jako nízký srdeční výdej a zvýšený tlak v pravé komoře. Pacientka tedy byla indikována k operaci.

Průběh operace

Kalcifikace byly odstraněny pomocí pravostranné atriotomie prováděné v kardioplegii. Vtoková oblast pravé komory se při operaci zcela zhroutila, zajímavé však bylo, že se nepodařilo najít žádný apikální trombus. Odstraněna proto byla celá trikuspidální chlopeň a byla nahrazena bioprotézou. Postoperačně neměla pacientka žádné obtíže, s výjimkou přechodné atrioventrikulární blokády. Tři měsíce po operaci byla pacientka asymptomatická, kontrolní echokardiografie ukázala zdvojnásobení objemu pravé komory.

(kam)

Zdroj: Rifai L. et al.: Massive calcification of the tricuspid valve papillary muscles in right ventricular endomyocardial fibrosis, Interact Cardiovasc Thorac Surg. Publikováno on-line před tiskem dne 23. prosince 2010.