Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Insuficience (nedomykavost)

Insuficience je neschopnost chlopní úplně se uzavřít, kdy dochází k významnému zpětnému toku krve skrz chlopeň (regurgitace). Nejčastější příčinou insuficience jsou revmatická horečka, bakteriální endokarditida, onemocnění koronárních arterií a venerická onemocnění.

Existují tři způsoby jak může infekce způsobit insuficienci:

  • Infekce způsobí léze (poškozená nebo hrubá místa na cípech chlopně. Tato poškozená tkáň způsobí nepružnost cípů (a zúžení), takže se chlopeň nemůže úplně zavírat. Na základě toho dochází ke zpětnému toku krve chlopní. Tak může docházet k insuficienci navíc ještě přidružené ke stenóze

  • Infekce způsobí poničení tkáně, vytvoření děr v chlopni nebo po obvodu chlopně (perivalvulární únik).

  • Blokáda koronárních tepen v důsledku jejich onemocnění může způsobit papilární svalovou dysfunkci (neadekvátní nebo narušenou funkci) v důsledku porušení zásobení srdeční tkáně živinami a kyslíkem. Papilární svaly jsou svaly, při jejichž stahu dochází k otevření mitrální a trikuspidální chlopně.

Infekce a infarkt srdečního svalu mohou také způsobit další problémy v zásobení chlopně – to zapříčiní problémy při zavírání chlopně. Stejně jako u stenózy, insuficience se může vyvíjet ve vážnějších stadiích v průběhu času vedoucích ke zhoršení stavu. I když k počátečnímu poškození chlopně může dojít brzy v průběhu života, počáteční následky mohou být slabé a poškození může postupovat pomalu.

Ačkoliv se určité regurgitace objevují u všech chlopní, pokud stupeň insuficience dosáhne významného stupně, objeví se klinické projevy a pacient začne pociťovat příznaky.

PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ