Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Srdeční činnost

Dokonalá pumpa

Každou minutu vašeho života se srdce v klidu přibližně 70krát stáhne a přečerpá přitom 5 litrů krve. V případě potřeby dokáže tento objem ještě až pětinásobně zvýšit. Sedmdesátileté srdce tak má za sebou už více než 2,5 miliardy stahů, kterými přečerpalo přes 220 milionů litrů krve.

 

Systola a diastola

Bušení srdce vypadá na první pohled jako jednoduchá opakující se činnost. Ve skutečnosti jde o vysoce koordinovaný sled akcí, které se v srdci odehrávají.

Srdeční akce se rozděluje na dvě základní činnosti:

  • uvolnění (diastolu),
  • stah (systolu)

V průběhu diastoly je srdce relaxováno a síně a komory se plní krví. Před koncem diastoly se síně stáhnou a naplní komory. Vzápětí dojde ke stahu (systole) komor a vypuzení krve ze srdce. Celý koloběh uvolnění a stahů se opakuje.

 

Ventily

K správnému směru proudění krve slouží ventily – chlopně. Na počátku stahu srdečních komor dochází k uzávěru trikuspidální a mitrální chlopně. Díky tomu teče krev ze srdečních komor pouze do plicnice a aorty. Poté se situace obrátí, uzavře se naopak pulmonální a aortální chlopeň. Tím je zabráněno toku vypuzené krve zpět do srdce. Zdravé srdeční chlopně se otevírají a uzavírají koordinovaně se srdeční činností.

Bez energie to nejde

Srdce ke své činnosti potřebuje i v klidu značné množství živin. Společně s mozkem patří k největším „hladovcům“. Z krve, která protéká věnčitými tepnami, si odebírá až 80 procent kyslíku. Zatímco u jiných orgánů obvykle nabídka krve vysoce převyšuje poptávku, srdci kvůli vysokým nárokům nezbývá moc rezerv. Zvýšenou potřebu kyslíku dokáže uspokojit jen vyšší průtok věnčitými tepnami.

PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ